Rýchlosť
Špičková kvalita
Hodnotenia zákazníkov
0
Flexibilné platobné podmienky
Kde nás nájdete

Rozdiely v hrúbkach stien: ako si vybrať tú najvhodnejšiu?

 

Rozdiely v hrúbkach stien: ako si vybrať najvhodnejšiu?

Výber typu steny je jednou z najdôležitejších a najzodpovednejších fáz stavby domu. Preto nie je prekvapujúce, že hrúbka zohráva veľkú úlohu vo vlastnostiach domu. Pevnosť aj tesnosť domu závisí od toho, či je zvolená správna hrúbka stien. Je to takmer rovnako dôležité ako to, či sú steny domu postavené správne. Z tohto dôvodu je potrebné venovať týmto fázam dostatočnú pozornosť. Preto je veľmi dôležité vybrať si kvalifikovaného výrobcu, ktorý pozná zásady rezania stien, ako aj správnu hrúbku stien, ktorá môže zabezpečiť najlepšie vlastnosti dreveného domu.

Typy drevených domov: ktorý si vybrať?

Keď sa rozhodnete postaviť drevený dom na svojom pozemku, je dobré vedieť, že máte možnosť vybrať si z viacerých možností dreveného bývania. Tento výber neurčuje len vonkajšiu podobu drevostavby - rôzne typy drevostavieb majú odlišné vlastnosti. Tieto vlastnosti majú dôležitý vplyv na komfort bývania aj na budúce náklady na výstavbu a údržbu bývania.

Dom z masívnych kmeňov

Za najdrahší variant zrubových domov môžeme jednoznačne považovať domy postavené z prírodných guľatín s veľkým priemerom. Každá guľatina použitá pri stavbe takéhoto domu sa starostlivo ručne spracúva. Samotné domy sú postavené na základe tradičných technológií, kde spojenie každého kmeňa je tiež vykonané rukami skúseného remeselníka. Domy z prírodných zrubov sú zvyčajne vysoké a ich špeciálne spracovanie umožňuje zachovať to, čo stromu dala príroda, preto majú veľmi jedinečný vzhľad.

Je potrebné vedieť, že pri navrhovaní tohto typu dreveného domu sa otvárajú oveľa menšie možnosti interiérového dizajnu. V prvom rade sa plocha priestorov takéhoto domu stáva obmedzenou, pretože priamo závisí od dĺžky guľatiny. Po druhé, ťažké steny s veľkým priemerom výrazne komplikujú proces výstavby - na ich zdvíhanie sú potrebné výkonné stroje, čo zase ovplyvňuje náklady na výstavbu.

Z technického hľadiska sú však hlavnými výhodami domov s hrubými stenami najmä dobrá vlastná izolácia a cirkulácia vzduchu. Z tohto dôvodu sa vám vďaka dodatočnej izolácii zrubového domu bude v ňom nielen celoročne bývať, ale budete mať aj mimoriadne nízke prevádzkové náklady. Vzhľadom na jedinečné, dlhé a širokopriemerové guľatiny, ktoré sa používajú na stavbu, je však ľahké pochopiť, že náklady na takéto materiály zvyšujú najmä cenu samotného domu.

Domy z lepených nosníkov

Druhým, pravdepodobne najobľúbenejším variantom zrubových domov sú drevené domy z lepených trámov. Jeho výrobný proces sa len málo líši od výroby masívnych zrubových domov. Pri výrobe tohto typu domu sa surové guľatiny špeciálnymi strojmi rozrežú na podlhovasté dosky a veľmi dobre vysušia v sušičke. Neskôr, po ich olúpaní, sa guľatina spojí hydraulickým lisom pomocou špeciálneho vodovzdorného lepidla. Hoci sú lepené a vrstvené zruby veľmi podobné zrubom používaným na výrobu domov z masívneho dreva, domy z nich vyrobené majú niekoľko podstatných rozdielov. Guľatiny nie sú citlivé na zmeny teploty a vlhkosti prostredia, a preto nemajú tendenciu sa posúvať.
Dôležité je tiež zdôrazniť, že domy z lepených a laminovaných zrubov nie sú obmedzené aspektmi vnútorného priestoru a architektonického riešenia. Keďže drevo je lepené, požadovaný tvar a dĺžka zrubu sa týmto spôsobom ľahko dosiahnu. Napokon, tento typ domov je vďaka použitiu lepeného dreva lacnejší ako ručne tesané zrubové domy. Vďaka oveľa menšej hmotnosti stien je aj proces výstavby oveľa jednoduchší.

Rámové domy

Tretím, nemenej pozoruhodným typom dreveného domu je rámový dom. Je dôležité zdôrazniť, že pri stavbe tohto typu domu sa drevo kombinuje s inými materiálmi, takže dom nie je podobný domom alebo altánkom stavaným vo vidieckych oblastiach. Tento typ domu sa považuje za najekonomickejšiu možnosť drevených domov - stojí najmenej. Rýchla výstavba rámových domov, jednoduchšia prestavba domu a najširšia ponuka jedinečných architektonických a dizajnových riešení sa často stávajú mimoriadne dôležitými argumentmi pri výbere tohto typu domu. Je pravda, že tento typ domu sa vyznačuje oveľa menšou hrúbkou stien, preto sa pri nich stáva nevyhnutnou profesionálna izolácia.

Rozdiely v hrúbkach stien: ako si vybrať tú najvhodnejšiu?

Pri stavbe zrubových domov je jednou zo zásadných otázok, ktoré majú veľký vplyv na konečný výsledok stavby, to, akú hrúbku zrubu zvoliť. Od tohto rozhodnutia priamo závisí hrúbka stien, ktorá sa podľa odborníkov pohybuje od 34 do 160 mm v závislosti od situácie. Pravdou je, že hrúbka stien najčastejšie stavaného zrubového domu závisí od veľkosti budúcej stavby, architektonických a dizajnérskych rozhodnutí a, samozrejme, od požadovaného estetického obrazu.

Rozdiely v hrúbkach stien: ako si vybrať najvhodnejšiu?

Pri stavbe zrubových domov je jednou zo základných otázok, ktoré majú veľký vplyv na konečný výsledok stavby, otázka, akú hrúbku zrubu zvoliť. Od tohto rozhodnutia priamo závisí hrúbka stien, ktorá sa podľa odborníkov pohybuje v závislosti od situácie od 34 do 160 mm. Pravdou je, že hrúbka stien najčastejšie stavaného zrubového domu závisí od veľkosti budúcej stavby, architektonických a dizajnérskych rozhodnutí a, samozrejme, od požadovaného estetického obrazu.

Steny do 68 mm

Odborníci, ktorí sa už dlhé roky špecializujú na výstavbu drevených domov, zdôrazňujú, že čím je dom menší - tým menej často sa používa, tým menší priemer guľatiny možno preň zvoliť. Preto sa často vyskytujú prípady, keď sa na stavbu volia najtenšie steny - 34 mm. Odborníci však odporúčajú túto hrúbku stien pre skladové priestory alebo v prípadoch, keď sa letný domček používa príležitostne v teplom období. Tenkostenné bungalovy sa vyznačujú slabou izoláciou, takže v zime v nich bude chladno a v lete sa vnútorná teplota bude rovnať vonkajšej teplote. Domček s tenkými stenami tiež nebude taký odolný ako domčeky s guľatinou s priemerom aspoň 44 mm.
Pre tých, ktorí hľadajú kompromis, 44 mm alebo 68 mm guľatina dokonale splní všetky očakávania od dreveného domu. Zaručia dobrú samočinnú izoláciu, takže steny budete musieť zatepliť len vtedy, ak budete v chladnom období tráviť veľa času v lese. Takýto dom sa bude vyznačovať udržateľnosťou a trvanlivosťou a drevo dodá stavbe tie najlepšie vlastnosti.

Steny do 160 mm

V prípadoch, keď sa plánuje výstavba väčšieho jedno- alebo dvojpodlažného domu, je potrebné použiť steny s hrúbkou minimálne 68 mm. Odporúča sa však zvážiť aj hrubšie steny. Ak sa rozhodnete pre 90 mm alebo dokonca 160 mm zruby, môžete dom zatepliť tenšou vrstvou. Vo všeobecnosti platí, že čím hrubšia stena, tým menej izolácie bude potrebnej. Ak si na stavbu letného domu vyberiete guľatinu s veľkým priemerom, ktorú budete používať len v teplom období, bude možné zaobísť sa bez stavebnej izolácie.

Izolácia letného domu: zvonka alebo zvnútra?

Stále sa často stretávame s otázkou, ako je lepšie zatepliť drevený dom - zvnútra alebo zvonka? Podľa odborníkov sa dá každý letný domček zatepliť zvonka aj zvnútra, ale oba tieto spôsoby majú svoje výhody.