Udržateľné bývanie dnes: aké je?
V čase, keď téma ekológie každým dňom získava na dôležitosti, je nevyhnutné hľadať riešenia šetrné k prírode. Pravdou je, že každý z nás môže v tomto smere urobiť veľký kus práce tým, že si vyberie udržateľnejšie a ekologickejšie bývanie. Podľa odborníkov k ochrane životného prostredia výrazne prispievajú stavebné materiály šetrné k prírode a najnovšie stavebné technológie.
Plánovanie udržateľného a ekologického domu však nie je len technickou výzvou, ale aj premyslenou úlohou. V dôsledku toho sme sa v tomto článku rozhodli podrobne pozrieť na to, ako vyzerá udržateľné bývanie a ako si ho dnes vytvoriť.
Čo je to udržateľné bývanie?
V časoch, keď je ponuka nehnuteľností veľká, nie je jednoduché vybrať si ekologickú možnosť bývania, ktorá spĺňa všetky vaše očakávania. Podľa výrobcov drevostavieb možno ekologickosť budovy posúdiť jednoducho tak, že sa zohľadní trieda energetickej účinnosti, do ktorej je zaradená.
Hlavnou požiadavkou, ktorá sa vzťahuje na budovy najvyššej energetickej triedy A++, je vyšší podiel energie získanej z vlastných obnoviteľných zdrojov elektrickej energie. Vo všeobecnosti platí, že v prípade domov triedy A++ musí aspoň polovica ročnej spotreby elektrickej energie v budove pochádzať zo samoobnoviteľných zdrojov energie. Príkladom takýchto zdrojov môžu byť biopalivá, vietor alebo slnko.
Druhým dôležitým aspektom, ktorý odlišuje vysokoenergetické domy od bežných domov, je štandardná spotreba tepelnej energie. Pokiaľ ide o budovy triedy A++, ich náklady na tepelnú energiu musia byť aspoň o 10 % nižšie ako náklady platné pre budovy triedy A+.
Napokon, v prípade domov triedy A++ sa nemenej pozornosti venuje tepelným stratám cez priečky. V prípade budov triedy A+ môžu byť tepelné straty až o 15 % vyššie ako straty povolené pre budovy kategórie A++.
Na energeticky najúspornejšie a najudržateľnejšie obydlia sa vzťahuje aj obmedzenie využívania primárnej energie. To znamená, že po posúdení budovy sa určí, koľko energie sa môže použiť na vykurovanie budovy. Takisto sa určí, koľko elektrickej energie sa môže použiť na vetranie, elektrinu, ohrev vody a iné účely.
Aby sa bývanie vyznačovalo udržateľnosťou a energetickou účinnosťou, je v súčasnosti potrebné prijať viac ako jedno účinné riešenie vykurovania, vetrania, chladenia a osvetlenia. Na čo by ste mali dbať pri zariaďovaní vlastného udržateľného domu?
Materiály použité na výstavbu
V prvom rade odporúčame začať uvažovať o udržateľnosti hneď, ako začnete stavať drevený dom. Materiály použité na výstavbu a dekoráciu obydlia sú oblasťou, v ktorej sa dá urobiť mnoho ekologických rozhodnutí. Jedným z nich je vybrať si na stavbu a dekoráciu drevo zakúpené od výrobcov, ktorí sa starajú o zalesňovanie. Podľa odborníkov len tak možno drevo použité na stavbu vášho domu skutočne nazvať obnoviteľným zdrojom.
Aby sa bývanie vyznačovalo trvalou udržateľnosťou, odporúča sa zvoliť si prírodné exteriérové a interiérové dekorácie záhradného domčeka. Nezriedka sa stáva, že steny z prírodného dreva sú stále ukryté pod syntetickými materiálmi. Je dôležité zdôrazniť, že výber prírodného dreva na dekoráciu nie je len ekologickejším riešením. Prírodná povrchová úprava dreva zachováva aj najlepšie technické vlastnosti dreva ako stavebného materiálu.
Ekologické a kvalitné vykurovanie
Druhým, nemenej dôležitým aspektom pri zariaďovaní udržateľného domu je kvalitné vykurovanie domu. Je všeobecne známe, že len tak je možné zabezpečiť nižšie náklady na vykurovanie a zároveň nižšiu potrebu tepla, čo je dôležité pre ochranu prírody. Pokiaľ ide o kvalitnú drevenú izoláciu, izolačné materiály, ako je polyester alebo kamenná vlna, možno nahradiť eko vlnou, tepelnoizolačným materiálom z celulózových vlákien. Je to vynikajúce riešenie na zateplenie dreveného domu, a to nielen z hľadiska ekológie. Eko vlna má vlastnosti blízke drevu, takže reaguje na zmeny teploty rovnako ako stenové drevo.