Návrhy domov podľa vašich potrieb!
Vyberte si projekt, ktorý sa vám páči, alebo spoločne vytvorme jedinečný model presne pre vás.
Ozvite sa a poďme si spoločne splniť vaše sny!
Rast cien drevených domov naberá nové tempo
Rast cien dreva, ktorý trvá už dva roky, naberá nové tempo. Štatistika ukazuje, že ceny masívnej dubovej a brezovej preglejky sa za posledných niekoľko mesiacov zdvojnásobili. Ceny ostatných druhov konštrukčného dreva v poslednom období vzrástli približne o 20 percent.
Relatívne pokojnú situáciu v oblasti výstavby drevených a drevostavieb v Európe počas leta v poslednom období výrazne ovplyvnilo mnoho faktorov. Nepokoj pokračuje už druhý rok. Pandémia výrazne zmenila spôsob života a zvyky ľudí a vojna ešte viac podporila infláciu. V dôsledku toho dnes dopyt po dreve a drevených domoch výrazne prevyšuje ponuku. Štatistiky ukazujú, že množstvo dreva ponúkaného na trhu sa v júli tohto roka znížilo o 56 %, ako aj podiel predaného dreva (klesol o 54 %).
Vzhľadom na zastavenie dovozu dreva v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu sa európski výrobcovia drevostavieb starajú o zásoby dreva rýchlejšie ako kedykoľvek predtým. Zakladateľ spoločnosti Benchmark - jedného z najväčších výrobcov nábytku v Spojenom kráľovstve - hovorí, že brezová dyha už dnes nie je k dispozícii. Poznamenáva tiež, že cena dreva pre niektoré budúce projekty už prekročila plánovanú konečnú cenu.
Pandémia, ktorá zmenila trh
Na začiatku pandémie, po pocítení prvých následkov v dôsledku zásadne zmenených životných okolností, odborníci vyhlásili - cena nehnuteľností sa už nikdy nevráti na svoj východiskový bod. Podľa nich zvýšený dopyt po dreve v prvom roku pandémie zvýšil ceny stavebných materiálov. Namiesto toho, aby odradili kupujúcich, však rastúce ceny domov trh s nehnuteľnosťami len rozohriali - dopyt naďalej rástol, čo prispelo k ďalšiemu rastu cien.
Podľa Random Lengths bola cena rámového reziva a konštrukčných panelov v máji 2021 už štyrikrát vyššia ako cena týchto panelov v máji 2020. Pre lepšiu predstavu: cena dreveného domu s rozlohou 180 metrov štvorcových sa zvýšila v priemere o 25 000 eur za rok (len v dôsledku nárastu cien materiálov). Je dôležité zdôrazniť, že okrem toho ceny sudov zvýšili aj ďalšie náklady súvisiace s pandantmi - napríklad rastúce ceny ocele a práce.
Pravdou je, že k tomuto výsledku neprispela len pandémia, ktorá zastavila normálny život. Všeobecný trend rastu cien výrazne ovplyvnila skutočnosť, že od roku 2008 na konci finančnej krízy dopyt po nehnuteľnostiach neustále prevyšoval ponuku. Vidiac dočasný hospodársky pokles v dôsledku zatvárania a ukončenia činnosti podnikov, výrobcovia reziva tiež obmedzili výrobu stavebných materiálov.
Podľa odborníkov sa predpokladalo, že potreba a dopyt po drevených obydliach sa v tomto období výrazne zníži, a v dôsledku toho bude potreba stavebných materiálov oveľa nižšia. Táto predpoveď sa však ukázala ako nesprávna, čo malo za následok zmenšovanie ponuky nehnuteľností a zvyšovanie dopytu po drevených domoch, ktorý vyhnal dopyt do nebývalých výšok.
Ku konečnému výsledku prispela aj skutočnosť, že drevárne boli dočasne zatvorené, aby sa zaviedli nové bezpečnostné protokoly v súvislosti s koronavírusom. V dôsledku šíriacej sa pandémie sa znížil aj počet pracovníkov v rôznych výrobných odvetviach. Hoci prudký nárast cien drevárskych domov vyvolaný nedávnymi okolnosťami bol "klasickým prípadom nerovnováhy medzi ponukou a dopytom", takýto veľký skok ešte nikdy nebol zaznamenaný.
Dopyt medzitým naďalej rýchlo rástol. Nákupy domov sa naďalej zintenzívňovali, keďže väčšina spotrebiteľov s príjmom sa rozhodla vytvoriť si na predmestí pohodlné podmienky na bývanie alebo rekreáciu. Podporovali to aj väčšie možnosti práce na diaľku. Ľudia, ktorí sa nerozhodli pre kúpu nového domu, prispeli k dopytu po surovinách tým, že sa rozhodli zrekonštruovať svoje existujúce domy alebo si zriadiť pohodlné podmienky na prácu z domu.
Dôležité je tiež zdôrazniť, že tvárou v tvár pandémii historicky nízke úrokové sadzby a tok politiky ľahkých peňazí umožnili kupujúcim získať svoje peniaze ľahšie ako kedykoľvek predtým. V týchto podmienkach sa pri nákupe dreva pred ďalším rastom cien začali hrať aj veľkí kupujúci, čo obmedzilo ponuku tohto materiálu. Situáciu v zásobovaní drevom ani zďaleka neuľahčovali preťaženia pri dodávkach spôsobené obmedzeniami a zvýšeným nedostatkom pracovníkov.
Všetky tieto faktory viedli k zníženiu ponuky a výraznému zvýšeniu dopytu, čo tiež vytvorilo ideálne podmienky pre extrémnejšie cenové skoky. V dôsledku rýchlej intenzifikácie výstavby a renovácie domov sa cena dreva v Európe počas celej pandémie takmer zdvojnásobila (s určitými obdobiami vzostupov a poklesov). Takto zostali.
Zmeny cien dreva počas vojny
Svetový trh s drevom bol vždy rozdelený na dva veľké tábory: USA a Európu. Vzhľadom na skutočnosť, že tieto trhy vždy reagovali na svetové udalosti odlišne, nie je prekvapujúce, že situácia na nich sa ukázala byť úplne odlišná, keď sa začali vojenské akcie. Je známe, že americký trh s drevom bol vždy veľmi závislý od činnosti trhu s nehnuteľnosťami a jeho účastníci sú známi tým, že sú oveľa opatrnejší. Z tohto dôvodu viedol nárast cien v Spojených štátoch od začiatku vojny k poklesu počtu transakcií s nehnuteľnosťami.
Medzitým situácia v Európe bola a stále je úplne iná. Od začiatku júna začali sankcie voči Rusku ešte rýchlejšie znižovať ponuku dreva. V Európe je však možný nedostatok dreva na trhu pre všetkých oveľa znepokojujúcejší ako prípadný pokles dopytu alebo možná hospodárska recesia vo všeobecnosti. Dopyt na kontinente napriek rastúcim cenám dreva naďalej rastie, čo vedie k ešte väčšiemu deficitu.
A tak zložitú situáciu v Európe výrazne komplikuje úloha Ruska v oblasti ťažby dreva. Ešte pred začiatkom vojny bol agresor považovaný za najväčšieho vývozcu výrobkov z dreva na svete - 40 % jeho vývozu smerovalo do Číny a zvyšok na európske trhy. Podľa všeobecných odhadov sa pred začiatkom vojny dokonca polovica dreva do EÚ dovážala z Ruska, Bieloruska a Ukrajiny.
Hoci väčšina tohto dovozu smerovala do pobaltských krajín, Nemecka a Fínska, všetci európski výrobcovia pociťovali deficit dreva. Podľa nich skutočnosť, že hľadanie zdrojov dreva sa začalo až v západnej Európe, značne skomplikovala jeho ťažbu. Z tohto dôvodu sa niektoré realizované projekty museli dokonca zastaviť, pretože ceny materiálov, ktoré určovali prijateľnú cenu projektov, sa zvýšili aj niekoľkonásobne.
Situáciu v Európe výrazne sťažoval aj výrazne zvýšený počet požiarov. Situácia v lete 2022 v Európe patrí z hľadiska požiarov k najdrastickejším. Podľa Európskeho informačného systému o lesných požiaroch (EFFIS) zničili požiare vo Francúzsku v tomto roku takmer 40 000 hektárov lesa. To je približne o 25 % viac ako 30 000 hektárov, ktoré zhoreli v roku 2021 v Španielsku počas 10-dňovej vlny horúčav.
Čo očakávať od nadchádzajúceho roka?
Napriek stále ziskovým transakciám na trhu s nehnuteľnosťami v Európe naďalej rastie neistota ohľadom budúcnosti. Predpokladá sa, že dopyt po väčšine výrobkov z dreva vrátane nehnuteľností sa čoskoro nevyrovná súčasnej ponuke. To znamená, že ceny drevených sudov budú ešte menej dostupné.
Podľa trendov by mal v druhej polovici roka európsky obchod s drevom výrazne spomaliť tempo aj ostatných obchodov. Očakáva sa, že náročné hospodárske prostredie, inflačné úrokové sadzby hypoték a náročné cenové odhady budú ďalej obmedzovať dopyt. Okrem toho je situácia v logistike vo veľkej časti Európy naďalej napätá, čo čoraz viac sťažuje plynulý rozvoj obchodu. Čoraz častejšie sa objavujú aj správy o nedostatku pracovných síl v západnej Európe, ktorý sa môže v nasledujúcich rokoch ešte zhoršiť.
Návrhy domov podľa vašich potrieb!
Vyberte si projekt, ktorý sa vám páči, alebo spoločne vytvorme jedinečný model presne pre vás.
Ozvite sa a poďme si spoločne splniť vaše sny!